Tatilde dünyadan kopmayınTatil kelimesi sihirli bir kelimedir. Yoğun iş temposu yok, telefon yok, bilgisayar yok, erken uyanmak yok, telaş yok, koşuşturma yok, gazete yok, televizyon yok, trafik yok...

Sadece ve sadece, uzun uykular, saatlerce güneş altında miskinlik, geceleri geç yatmak... bir çok insanın tatil hayallerini bunlar süsler. Evet, beklide miskinlik yapmayı hak ettiniz, aylarca yoğun tempoda çalıştınız. Vücudunuzun tek ihtiyacının uyku, miskinlik ve hiçbir şey yapmamak olduğunu düşünüyorsunuz, ama yanılıyorsunuz!

Tatilden döndüm tatile ihtiyacım var

"Tatilden döndüm, tatile ihtiyacım var" "kendimi çok güçsüz, bitkin hissediyorum" "hiçbir şeye adapte olamıyorum" bu kelimeleri tatilden dönen birçok insandan duymuşsunuzdur ya da birçok kere tatil dönüşünde kendinizi bu ruh hali içinde bulmuşsunuzdur.

Uzmanlar; hiçbir aktivitede bulunmadan, gerçek dünyadan koparak geçirilen bir tatilin hiç sanıldığı gibi yararlı olmadığını söylüyor. Eğer tatil boyunca hiç bir aktivitede bulunmazsanız, aklınız tatilinizin ilk günleri sürekli işinizde, son günlerinde ise, işe dönüş stresi içinde olacaktır.

Peki, gerçek dinlenmek nasıl olur?

Tatil; sadece yatıp uzanmak değildir. Dinlenmek; uyku değildir. Bunlar olsa olsa miskinlik olur. Evet, tatile çıktınız yatıp uzanmaktan en doğal hakkınız ancak unutmamanız gereken bir nokta var; insan beyni, yeni şeyler öğrenerek, yeni yerler keşfederek, yeni insanlarla tanışarak daha iyi dinlenir.

Yeni bir şeyler öğrenin: Dalgıçlık kursları, amatör fotoğraf çekimi, dans kursları ve benzeri şeylerle tatilinizi çok eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz. Böylece tatil dönüşünde kendinize yeni bir uğraş edinir, yeni bir şey öğrenmenin verdiği başarı duygusu ile rahatlar, ruhunuzu motive etmiş olursunuz.

Dünyadan kopmayın: Tatilinizde gazete okuyun, televizyon izleyin, dünyada olup bitenlerden bihaber yaşamayın. Yeni çıkan kitapları inceleyin ve arkadaşlarınızı, sosyal çevrenizi ihmal etmeyin. Bu tatilin dönüşü de var. Arkadaşlarınız tarafından "tatile gidince unutulduk" kelimelerini duymak, hoşunuza gitmeyecektir.

Yeni yerler görün: İster Türkiye'de, isterseniz yurtdışında herhangi bir ülkede, nerede olursanız olun, otelinizin içinde sıkışıp kalmayın. Yeni yerler; yeni bir şeyler öğrenmek anlamına gelir. Ve yeni bir şeyler öğrenen beyniniz, daha fazla mutluluk hormonu salgılar. Yeni şeyler öğrenmek için; müzeleri gezebilir, saraylara gidebilir, mimari yapıları inceleyebilir. Ya da hiç bilinmeyen bir ülkede çok alakasız sokaklarda gezebilirsiniz. Bunları yapmak, size sandığınızdan da fazla şeyler katacaktır.

Yeni insanlarla tanışın: Belki yalnız kalmak istiyorsunuz, sessiz sakin, kendi kendinize kalabileceğiniz bir tatile ihtiyacınız var. Tamam! Tatilinizin ilk günlerini yalnız geçirin. Ama sonra ki günlerde, yeni insanlarla tanışın. Farklı bir ülkedeyseniz, farklı bir kültürle yetişmiş bir insanla tanışmak size yeni bir şeyler öğretecektir. Kendi ülkenizdeyseniz; sokakta tanıştığınız herhangi bir insanla bulunduğunuz bölgeye ait koyu bir muhabbete girebilirsiniz. Unutmayın her bölgenin, her şehrin, her ülkenin, kendine ait efsaneleri, hikayeleri vardır. Ve bu hikayeleri en iyi o yörelerde yaşayan insanlar bilir. Farklı ülkelerde, farklı yörelerde yeni insanlarla tanışmak, tekrar buralara gelmek için, güzel bir neden olacaktır.

Tatil