Didim Hakkında

DidimAydin sinirlari içinde yer alan Didim. Kusadasi'ndan 70 Bodrum'dan 110 km. uzaklikta önemli bir turizm merkezi. Güllük Körfezi'ni çevreleyen iki yarimadadan biri (digeri Bodrum yarimadasi) üzerinde yer alan Didim, 53 kilometrelik sahil seridinin üzerinde hemen hepsi kumsal olan onlarca koya sahip. Bu koylar içinde kuskusuz en önemlisi, oteller bölgesinin hemen önünde uzanan, Ege'nin dünyaca ünlü plajlarindan biri olan Altinkum.

Didim oldukça sicak bir iklim kusaginda almasina karsin, düsük nem orani yazin bunaltici sicaklardan sikayet edenler için iyi bir seçenek olusturuyor. Yöredeki 200'e yakin turistik tesis her zevke ve keseye hitap edebilecek çesitlilikte. Ev pansiyonlarindan otellere, kamp yerlerinden tatil köylerine uzanan genis bir yelpaze içinde pek çok konaklama seçenegi var.

Zamaninizi tertemiz kiyi seridinde denize girerek, büyülü Ege maviliklerinde tekne gezisine çikarak, su sporlari yaparak ya da yöredeki tarihi ve turistik yerlere düzenlenen günlük turlara katilarak degerlendirebilirsiniz. Tarihi yerlerin basinda Apollon Tapinagi geliyor. Apollon antik dünyanin en büyük üçüncü tapinagi olmasinin yaninda, dünyanin yedi harikasindan biri olan Artemis Tapinagi'nin mimari ikizi.Didim, konumundan dolayi büyük bir avantaja sahip. Ege'nin, dolayisiyla antik dünyanin pek çok yerlesim yeri, günlük turlarla gidilip gezilebilecek uzaklikta. Örnegin antik çagin filozoflar kenti Milet, Didim'e sadece 20 km. mesafede. Bu çagin yedi bilgesinden biri olan Tales, dünyanin ilk haritasini yapan Anaksimandros, filozof ve tarihçi Hekaitos, sehir plancisi ve mimar Hippodamos Milet'te yasamis.

Kuruldugunda deniz kenarinda olan kent, Büyük Menderes nehrinin tasidigi alüvyonlar yüzünden bugün ovanin ortasinda kaliyor. Menderes Nehri'nin bir baska "eseri" de Didim'e 30 km uzakliktaki Bafa Gölü. Bafa, eskiden Ege Denizi'nin bir koyu iken, irmagin tasidigi alüvyonlarla denizle iliskisi kesilerek göle dönüsmüs. Didim'den 15 km. uzaklikta ise mavi ile yesilin kucaklastigi sirin tatil beldesi Akbük bulunuyor.

Bizans döneminde psikoposluk merkezi olan antik kent Priene, ilginç tas evleriyle eski Rum köyü Doganbey, doga cenneti Karina, bir baska doga cenneti Kaziklikoyu, Dilek Yarimadasi Milli Parki_ Didim'in güzellikleri saymakla bitmez.
Tatil